Ćwiczenia ze stepem

Ćwiczenia ze stepem - wyposażenie siłowni przystosowane do fitnessu

Profesjonalne wyposażenie siłowni to nie tylko sprzęty nowoczesne, lecz także przyrządy jak najbardziej funkcjonalne, które pozwalają na szerokie ich zastosowanie. Aby wzbudzały zainteresowanie wśród ćwiczących, dobrze, by były dopasowane do możliwości osób przychodzących na siłownię.

Przyrządy dla osób zaawansowanych w ćwiczeniach oczywiście są niezbędne, ale nie można też zapominać o tych, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z aktywnością fizyczną. Duża grupa takich osób dotąd nie ćwiczyła wcale lub bardzo mało, przez co ich mięśnie nie są przystosowane do wzmożonego wysiłku. Oczywiście, takie osoby mogą zacząć ćwiczenia na profesjonalnym atlasie, ale już pierwszy trening zakończy się takimi zakwasami, że większość z nich na długo zniechęci się do podejmowania jakiejkolwiek aktywności.

Tymczasem, nie chodzi przecież o to, by klientów zniechęcać już na wstępie. Z tego też względu, na początek, warto zaproponować im ćwiczenia na mniej skomplikowanym wyposażeniu siłowni. Dobry będzie tu rower stacjonarny, bieżnia, a także mniej dynamiczne ćwiczenia fitness.

Ćwiczenia fitness dają tu niemal nieograniczone możliwości. Jedynym ograniczeniem jest kreatywność instruktorów. Nawet bez skomplikowanych przyrządów, można zaplanować ciekawy, urozmaicony i efektywny trening.

Aby trening dawał jak najlepsze rezultaty, często wykorzystuje się przyrządy mniej i bardziej skomplikowane. Do tych najbardziej podstawowych należą skakanki, piłki do fitnessu, a więc przyrządy, które jako dzieci wykorzystujemy do zabaw. W fitnessie nabierają nowego znaczenia, bo pozwalają ćwiczyć mięśnie nóg oraz ułatwiają koordynację ruchową.

Zalety skakanek doceniają nawet ci najbardziej znani sportowcy, którzy, dbając o sprężystość, korzystają z tych prostych akcesoriów. Piłki z kolei często wykorzystywane są przy rehabilitacji - zwłaszcza małych dzieci. Chętnie też korzysta się z nich w szkołach rodzenia, przygotowując przyszłe mamy do porodu.

Najpopularniejsze, jeśli chodzi o fitness, są jednak ćwiczenia na stepie. Stepy to po prostu specjalne bloczki, schodki, na które podczas ćwiczeń można wchodzić bądź wskakiwać. Nie są zbyt wysokie, aby trenować można było bez przeszkód i zbędnego wysiłku.

Posiadają od spodu specjalne mocowania, dzięki którym step nie przesuwa się po podłodze. To sprawia, że ćwiczenie przy jego użyciu jest bezpieczne i komfortowe. Zaletą stepu jest to, że nie tylko pozwala na wzmacnianie mięśni, lecz także ułatwia lepszą koordynację ruchową.

Do ćwiczeń na stepie często włączana jest muzyka, dzięki której można regulować tempo treningu. Zazwyczaj pierwsze zajęcia są dużo wolniejsze, aby ćwiczący mogli oswoić się z krokami treningu. Na późniejszym etapie, muzyka staje się coraz bardziej dynamiczna, a trening intensywny.

Do ćwiczeń na stepie na ogół nie jest potrzebne dodatkowe wyposażenie siłowni. Czasem oprócz stepów przydają się tylko hantle, dzięki którym można wykonywać wymachy, wzmacniając w ten sposób mięśnie ramion.

Jak się przygotować do treningu fitness ze stepami? Wcześniejsza rozgrzewka nie jest potrzebna, gdyż zapewnia ją instruktor przed każdą serią ćwiczeń.

Przyda się za to odpowiednie ubranie. Najważniejszym elementem stroju będą oczywiście buty. Ćwiczenia ze stepem wykonywane boso nie są najlepszym pomysłem, gdyż w stepie chodzi o zdecydowane uderzenia nogą. Jeśli stopa nie będzie miała zapewnionej stabilizacji, może łatwo dojść do skręcenia czy złamania. Strój, jak zawsze na siłownię, nie powinien krępować ruchów.