Artykuły

Za mało energii? Co zrobić?

Zobacz jak połączyć dwa akumulatory 12V żeby dostać akumulator 24V.

Dość zazwyczaj urządzenia zasilane akumulatorami żądają napięcia wyższego aniżeliby w ogromnej liczbie przypadków spotykane w akumulatorach żelowych 12V. Kilka maszyn automatyki fabrycznej wymaga zasilania 24V natomiast w telekomunikacji popularne jest napięcie 48V.

Napięcie które jest wielokrotnością napięcia pojedynczego monobloku możemy łatwo uzyskać poprzez połączenie szeregowo kilku akumulatorów.

  • jednocząc dwa akumulatory żelowe 12V uzyskamy ogniwo o napięciu 24V.
  • dla uzyskania napięcia 48V mamy opcję złączyć szeregowo 4 akumulatory 12V wszelako taki sam efekt uzyskamy łącząc 24 akumulatory 2V.

Napięcie szeregu akumulatorów równe jest sumie napięć połączonych akumulatorów.

Jak połączyć akumulatory w szereg

łącznie szeregowe realizuje się poprzez zjednoczenie zbioru akumulatorów w ten sposób, że biegun dodatni akumulatora pierwszego podłączamy do ujemnego bieguna następnego akumulatora oraz tak dalej. Na okoliczność otrzymujemy łańcuch akumulatorów na którego dwóch biegunach znajduje się Pozytyw oraz MINUS a napięcie to suma napięć poszczególnych akumulatorów.

Opłaca się nadmienić, iż uda się także połączyć szeregowo oraz dostać napięcie równe sumie napięć w przypadku połączenia akumulatorów różnych kategorii, o najprzeróżniejszym napięciu, stanie używania oraz pojemności. Tak stworzony sporo jednak w szalonym tempie utraci pojemność w efekcie przyspieszonej degradacji najsłabszych ogniw. Łączenie szeregowo różnych akumulatorów nie jest zalecane!

Ograniczenia przy łączeniu szeregowym

W przypadku zestawiania szeregowego obowiązkowo opłaci się troszczyć się o jednakowe przymioty łączonych akumulatorów. Obowiązki co do powtarzalności parametrów łączonych szeregowo akumulatorów są wysokie i nie ma od tej zasady odstępstw.

Trzeba troszczyć się o to żeby wszelkie akumulatory były takiego samego charakteru, posiadały jednakowe napięcie znamionowe oraz pojemność oraz w pełni zbliżoną rezystancję wewnętrzną. W powiązaniu z szeregowym ekonomiczność systemu ograniczana jest przez ekonomiczność najsłabszego ogniwa - podobnie jak w przypadku tradycyjnego łańcucha.

Na najsłabszy akumulator zarówno w trakcie ładowania jak też przy rozładowaniu przypada największe obciążenie. To powoduje pogłębianie się dysproporcji.

Kable do łączenia akumulatorów

Kable połączeniowe powinny zostać stosownie grube - stosownie do planowego obciążenia. Przy niewielkich akumulatorach, o pojemności rzędu ponad 10 też kilkudziesięciu Ah po wielokroć wystarczające są kable o przekroju 10-15 mm kwadratowych.

Większe pojemności stosowane są przede wszystkim tam gdzie spodziewamy się znacznych obciążeń w nawiązaniu do tego akumulatory o pojemności w przybliżeniu sto Ah zespalane są kablami o przekroju kilkudziesięciu milimetrów kwadratowych. Za każdym razem, gdy nie ma pewności co do rozmiaru obciążenia, nie gorzej wykorzystać za ogromny przekrój. Należałoby zakładać, iż w zestawie popłynie maksymalny możliwy prąd. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych strat strat mocy na okablowaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.